2019/1

Verze pro tisk
Tištěná verze: 

Chvála pravdy

Anotace: 
Hovorí sa o satanovi, že je otec lži. Ale pritom v Desatore nenájdeme paragraf „Neoklameš“, hovorí sa iba o krivom svedectve, ktorým úmyselne druhým ubližujeme.

Lidské bratrství

Anotace: 
Dialog ano, ale je třeba vyhnout se neužitečným diskusím.

Žluté vesty

Podnázev: 
( a jako bonus miničlánek navíc)
Anotace: 
Tahle vzpoura je v jistém smyslu nutně mimo-politická, protože vede k odmítnutí dvě stě let budované představy o demokracii jako vládě lidu a pro lid. O systémech a podobě institucí se přeci nehlasuje, hlasování umožní až elitami vytvořené instituce a mechanismy, jimiž jsou kontrolovány „demokratické procesy“.
Osobnosti: 

Spravedlnost a její starší sestra

Anotace: 
Právo nám umožňuje odsoudit některá jednání jako společensky nepřijatelná, sankcionovaná. Má smysl, protože spravedlnost je mladší sestrou prozřetelnosti.

Obhajoba řeči

Anotace: 
Důvěřuji, že mi je řeč přístupná proto, abych mohl vypovídat, abych se mohl tázat a abych se mohl modlit. Nikoli jen pro to, abych mohl přitakávat chvilkovému souznění a pokřikovat citoslovce v okamžiku nesouznění. Spoluodpovídám za dění a za to, že řeč zůstane řečí.

Chvála rozhovoru

Podnázev: 
(o přiléhavé řeči)
Anotace: 
Proč spolu lidé mluví aby hledali shodu? Mohou si přeci jenom vyprávět – a vyprávění je sdílením světa, který se stává společným.